czwartek, 13 grudnia 2018

Skandynawia: mazarynki | W dzień Świętej Łucji


Dziś w Szwecji świętowany jest Dzień Świętej Łucji. W Polsce obchodzenie tego święta sprowadza się do narzekania na coraz krótsze dni i wyczekiwania upragnionych kilku dni wolnego. Nie organizuje się u nas pochodów dzieci ze świecami na głowach, nie śpiewa się pogańskich pieśni i nie pije glogu do śniadania ALE ze szwedami łączy nas jedno: tęsknota za światłem. Z tej okazji jeden z klasycznych szwedzkich wypieków: migdałowe babeczki na kruchym, maślanym spodzie. 





O ile do Skandynawii pałam miłością bezbrzeżną, o tyle ich kuchnia nie do końca mi odpowiada. Z wiadomych przyczyn typowe dania zawierają duże ilości tłuszczu i bazują głównie na nabiale, są po prostu ciężkie. Ciężkie są więc też mazarynki, jednak limonka dodaje im odrobinę świeżości i przełamuje wysoką zawartość masła. 

Mazarynki (ok 20):
za przepisem z mojewypieki.com
  • Kruche ciasto: 130 g mąki pszennej, 100 g zimnego masła, 2 żółtka, 50 g cukru pudru, szczypta soli
  • Nadzienie migdałowe: 130 g mąki migdałowej/zmielonych migdałów, 2 duże jajka, 90 g masła, 100 g cukru pudru, łyżeczka soku z cytryny, aromat migdałowy
  • Lukier: ok szklanka cukru pudru, sok z 2 limonek (lub mniej, aby lukier miał konsystencję gęstej śmietany) + otarta skórka do posypania 

Sposób przygotowania:
  1. Mąkę przesiać, dodać masło, posiekać szybko nożem do momentu, kiedy ciasto będzie przypominać kruszonkę. Dodać żółtko, cukier, sól, szybko zagnieść, owinąć folią (można również zmiksować w malakserze). Uformować kulę, zawinąć w folię, schłodzić w lodówce przez 1 godzinę.
  2. Przygotować 20 foremek na tarteletki/muffinki. Wysmarować je masłem i obsypać mąką.
  3. Schłodzone ciasto rozwałkować na grubość około 2 - 3 mm, wykrawać okrągłe ciasteczka o średnicy trochę większej niż foremki i dokładnie je nimi wykładać. Schłodzić w lodówce do momentu przygotowania nadzienia.
  4. Utrzeć masło z cukrem do powstania jasnej i puszystej masy maślanej. Dodawać jajka, jedno po drugim, miksując po każdym dodaniu. Dodać mąkę migdałową, ekstrakt, utrzeć do połączenia.
  5. Nadzienie migdałowe rozdzielić pomiędzy foremki.
  6. Piec w temperaturze 200ºC przez około 15-20 minut. Wyjąć, wystudzić. Wystudzone pokryć glazurą cytrynową. Udekorować startą skórką z limonki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pannukakku - fiński pieczony naleśnik

Szaro, buro i ponuro. Dokładnie tak, jak na tych zdjęciach. Dokładnie tak, jak od dobrych kilku miesięcy. Niekończący się listopad. Co pr...